اخبار آیفون

انبوه‌ترین سفارش اپل

سفارش ساخت 70 تا 80 میلیون آیفون پیش از عرضه

براساس گزارشی که در وال‌استریت‌ژورنال منتشر شده، اپل پیش از عرضه‌ی رسمی نسل جدید تلفن‌هوشمند خود، 70 تا 80 میلیون دستگاه از این محصول را برای تولید سفارش داده است. به‌نظر می‌رسد عرضه‌ی نسل جدید آیفون 6 نه‌تنها از منظر استفاده از صفحه‌ی نمایش بزرگ‌تر مورد توجه خواهد بود، بلکه شاهد انبوه‌ترین عرضه‌ی این محصول از اولین نسل آن خواهیم بود.

با توجه به اینکه بسیاری از گزارش‌ها آغاز تولید انبوه آیفون 6 را در ماه آگوست میلادی، یا به‌عبارت دیگر نیمه‌ی مرداد ماه عنوان کرده‌اند، وال‌استریت‌ژورنال با عنوان کردن رقم 70 تا 80 میلیون دستگاهی، نوید بزرگ‌ترین عرضه‌ی آیفون از زمان تولید نخستین نسل از آن را داده است. این میزان تولید اولیه بین دو نسخه‌ی 4.7 اینچی و همچنین 5.5 اینچی تقسیم خواهد شد.

برای اینکه به اهمیت موضوع و تفاوت در سفارش اولیه اپل پی ببرید، بهتر است نگاهی به پیش‌بینی‌های وال‌استریت‌ژورنال در مورد آیفون 5S‌ و 5C داشته باشیم که نشان از افزایش 60 درصدی در میزان سفارش اولیه این محصول دارد. براساس گزارش منتشر شده توسط این بنگاه خبری، اپل سال گذشته 50 تا 60 میلیون دستگاه تلفن‌‌هوشمند را برای عرضه‌ی اولیه سفارش داده بود که با این وجود آیفون 5S با کمبود‌هایی در عرضه مواجه شد، بطوری که برخی از خریداران باید تا یک هفته در انتظار عرضه‌ی تلفن‌هوشمند خود می‌نشستند. برخلاف عرضه‌ی نسل کنونی آیفون که با تقاضای بیشتر برای آیفون 5S و عدم استقبال از آیفون 5C همراه شده بود، اپل در انتظار استقبال از هر دو نسخه‌ی تلفن‌هوشمند خود در نسل جدید است. کوپرتینویی‌ها با عرضه‌ی نسخه‌ی 5.5 اینچی به استقبال رقبای اندرویدی در بازار رفته و رقابت تنگاتنگی در بازار رقم خواهد خورد.

انتظار می‌رود آیفون 6 که نسل آتی تلفن‌های‌هوشمند اپل است، به‌همراه شماری از قابلیت‌ها و مشخصات جدید سخت‌افزاری قدم در میدان رقابت گذارد. علاوه بر تغییرات و بازنگری در ظاهر و استفاده از الگوی طراحی بدنه‌ی قوسی، می‌توان شاهد استفاده از صفحه‌ی نمایش با کریستال یاقوت به‌جای گوریلا گلس، دوربین با قابلیت‌ها و کیفیت بهتر، فشارسنج برای سنجش شاخص‌های محیطی که گمانه‌ها آن را در هماهنگی کامل با ساعت‌هوشمند اپل خوانده‌اند، باشیم.

براساس پیش‌بینی‌های انجام شده، اپل در سه‌ماهه‌ی منتهی به ماه ژوئن 36 میلیون دستگاه آیفون به فروش رسانده که باید برای تایید این رقم در انتظار انتشار گزارش مالی اپل بنشینیم. با توجه به افزایش سفارش، انتظار می‌رود در سه‌ماهه‌ی منتهی به سال نوی میلادی، شاهد افزایش 15 درصدی در میزان فروش نسل جدید آیفون اپل باشیم. اپل سال گذشته نیز با فروش 51 میلیون دستگاه آیفون، آمار جالب توجهی برجای گذاشت، هرچند در مقایسه با فروش 47.8 میلیون دستگاهی در مدت مشابه سال 2012، تنها شاهد افزایش 7 درصدی در میزان فروش آیفون بودیم.

افزایش 15 درصدی فروش در سه‌ماهه‌ی پایانی سال، به معنای فروش 59 میلیون دستگاه آیفون است که می‌تواند بیشتر از این مقدار نیز باشد. درصورت بالارفتن تقاضا برای آیفون با صفحه‌ی نمایش بزرگ‌تر تا 25 درصد، می‌توان شاهد فروش 65 میلیون دستگاه آیفون نیز در این سه‌ماهه باشیم. شاید خالی از لطف نباشد که بدانیم اپل در سال 2011 میلادی، مجموعاً 72 میلیون دستگاه آیفون به فروش رسانده است، از این‌رو فروش 65 میلیون دستگاه آیفون در سه‌ماه، یک رکورد اعجاب‌انگیز برای این کمپانی است.

البته نباید اخبار منتشر شده در مورد چالش‌های پیش روی اپل را برای تولید صفحه‌ی نمایش آیفون 5.5 اینچی و استفاده از یاقوت کریستال در این نسخه را از یاد برد. از این‌رو گذر زمان گویای تغییرات و مشخص کننده‌ی صحت پیش‌بینی‌های انجام شده خواهد بود.

شاید گزارش مالی سه‌ماهه‌ی منتهی به سال 2015 میلادی، یکی از بهترین گزارش‌ها برای سهامداران این کمپانی خلاق باشد، چراکه نباید وجود ساعت‌هوشمند اپل، آی‌واچ را نیز از یاد برد. همچنین با توجه به همکاری اپل و آی‌بی‌ام، باید در انتظار بالا رفتن فروش آیپد‌های این کمپانی نیز باشیم که اثرات خود را بروز خواهد داد. برخلاف سال‌های اول، اپل اخیراً شاهد رشدی آرام بوده است که آیفون 6 می‌تواند با اختصاص دادن بیش از نیمی از درآمد اپل در سه‌ماهه‌ی انتهایی سال جاری، شتاب رشد را افزایش دهد.

شرمنده ، بخش پاسخ ها بسته است.